Ročníkové projekty

Preferuji projekty, které neskončí v šuplíku, ale naopak přinesou užitek i jiným lidem. Z toho plyne výběr následujících tří oblastí projektů. Pokud vás něco z toho zaujalo, případně se chcete zeptat na podrobnosti, ozvěte se mi prosím mailem na jmeno.prijmeni(zavinac)gmail.com.

1) Projekty z oblasti výpočetní logiky

Co je výpočetní logika viz kapitoly 1.3 a 1.4 zde nebo podrobněji o podmnožině výpočetní logiky zde. Předchozí znalosti o výpočetní logice nejsou třeba, základní kurz logiky stačí, vše ostatní se dá vysvětlit.
a) Buď vlastní projekt po dohodě. Jazyk: jakýkoliv, záleželo by na projektu.
b) Reimplementace checkeru pro Mizar. Mizar je fascinující projekt snažící se formalizovat a verifikovat veškeré matematické vědění. V současné době obsahuje přes 50 tisíc vět. Jeho nesporné kvality však sráži fakt, že klíčová část tohoto systému (tzv. checker) není open-source a celý systém je velmi špatně zdokumentován. Reimplementací a zdokumentováním této implementace by se tento problém odstranil. Rozsahem větší projekt, avšak s velkým potenciálem přerůst v kvalitní bakalářskou práci a získat nehynoucí vděk mnoha lidí z této oblasti :) Jazyk: nějaký main-streamový jazyk (např. C++/C#/Java).

2) Projekty pro KDE4

Cílem projektu by bylo buď naprogramování nové aplikace pro KDE4, která zde výrazně chybí, nebo netriviální rozšíření již existující aplikace (nová vlastnost, plugin, apod.). Jazyk: C++.

3) IDE pro OCaml

OCaml je moderní funkcionální programovací jazyk. Neexistuje pro něj ovšem skoro žádné rozumné vývojové prostředí. Jedinou výjimkou je OcaIDE. Cílem projektu by bylo buď výrazné rozšíření OcaIDE, nebo vytvoření IDE pro OCaml do jiného prostředí než je Eclipse. Jazyk: Java (v případě OcaIDE), případně jiný u nového IDE.