Tmou 8 (2006) - Reportáž týmu „Opravte to“:

Co nás naučily Svíčky?

A)  Dvoučlenný tým to má těžké, připojení k rozběhnutému týmu přináší komplikace

Příprava

Po neúspěchu na Svíčkách, jsme byli rozhodnuti udělat vše pro to, abychom startovali v plném počtu pěti lidí. Bavil jsem se o šifrovačkách s Honzou, jemuž jsem vedl ročníkový projekt. Přiznal se, že na několika šifrovačkách byl a že jej vidina přidat se k nám láká. Tomovi nevadilo, že jsem tentokrát do týmu přivedl někoho já a nadále jsme s Honzou počítali.

Kvalifikaci jsme absolvovali já s Honzou, Tomáš a třetí úroveň i Honza ze Svíček. Já s Honzou jsme byli v jedné místnosti, s ostatními jsme komunikovali přes ICQ či skype. První úroveň jsme řešili paralelně, každý jsme si vybrali úlohu, která se nám zdála nejlehčí a po jejím vyřešení se zaměřili na další. Parabolu jsem si vybral já, Honza s Tomem se trochu prali o Holubí dům, zbyly nám k dořešení buď říkadla nebo gramatika. Poté, co jsme si všimli slovních druhů KJASUTRA jasně napověděla jak řešení dohledat.

V druhé úrovni Tomáš ihned viděl nutnost doplnění jmen barev do vybarvených ploch a dořešení šifry bylo triviální záležitostí. Horší to bylo s padajícími ramínky či asociacemi částí slov. Rozhodli jsme se s Honzou řešit asociace, kde byl princip jasný hned, brzy jsme přišli na KRK a to, která věta je klíčová. Zbývalo rozložit slova "výkutej" a "tenatahuji". Po několika minutách marných pokusů zkoušíme analyzovat ramínka. Všímáme si, že žádné nevede dolů ale více to nerozvádíme. Radši se zaměřujeme na dokončení téměř hotové šifry. Po dobrých 20 minutách slovo "tepnu" máme.

Jde se na třetí úroveň. Pomlázková šifra vzhledem k rozestupu proutků ihned evokuje abecedně seřazené vstupy. Chybějící písmenka to potvrzují. Začínáme číst "TAHEJPISM" dále to však skřípe. Zde Honza vyslovuje teorii o libovolném průchodu grafem sousednosti, na což se potom oba upneme a strávíme tím dobrou půlhodinu. Frekvenční analýza tuto možnost zavrhuje, ale bohužel jsme začli konstrukcí grafu a ne frekvenční analýzou. Slepá cesta nás vede k rozhodnutí zkusit druhou úlohu. Kontrolujeme abecední součty, všímáme si četnosti bigramů KA, AK i toho, že delším slovům odpovídají menší součty. Bohužel se opět upíráme k Honzově myšlence najít smysluplné substituce zachovávající původní součty. Honza běží domů pro prográmek, který se pro tyto účely hodí, já připravuji český korpus. Cesta pochopitelně nikam nevede a vracím se k pomlázce. Mezitím se k luštění dostává Honza ze Svíček a prosazuje metodu text musí být "TAHEJPISMENKY", přijďme na to, jak to vzniká. Tomáš mezitím (celou třetí úroveň) uspává dceru. Honzovo tahání písmenky dovést do úspěšného konce je záležitostí několika málo minut. Takže postupujeme z 91 místa.

Poučení z třetí úrovně: Daleko více dodržovat to, že nejsme-li si jisti postupem, radši nějakou dobu pomlčíme, abychom nesvedli ostatní na špatnou cestu (brainstorming). Tomáš kontaktoval Ondru S. z OSUDu. Týden před hrou se oba Honzové omluvili, že na vlastní Tmou nemohou. Dva dny před startem Tomáš přes známé ze Zlínské hvězdárny kontaktoval i Sabinu, Brňačku z nekvalifikovaného týmu. Sabina byla vítanou posilou nejen proto, že je z Brna, ale i proto, že se Tmou účastní téměř pravidelně, ačkoli nikdy do cíle nedošla. Sabina s manželem měla jediný požadavek - aby měli jistotu, že nenecháme Sabinu v lese napospas lítým šelmám, pokud by si vyvrtla kotník, měla by mít v týmu někoho, koho zná. Vzhledem k tomu, že jsme v tu dobu byli 4, vyloženě jsme tuto obavu uvítali. Sabina zkoušela manžela přebrat jeho rodnému týmu Potemníci, ale ti za něj nenašli náhradu, až 4. varianta v pátek ráno se ukázala býti konečnou a k všobecné spokojenosti jsme přibrali Míru, Sabinina bratrance, kterého Tomáš ze Zlínské hvězdárny znal též. Jakožto jeden z organizátorů OSUDu byl velice dobře kvalifikovaný.

Logisticky jsme vše zvládli, Tomáš odvážel rodinu do Zlína a v Brně vystupoval, ze Zlína přijížděl Ondra vezoucí Míru, nakonec Ondra odvezl všechny 3 do Zlína. Sabina s dopravou problémy neměla. Mně se podařilo zajistit, že auto kterým jsem se dopravoval do Brna bylo nadále používáno organizátory soustředění korespondenčního semináře MaM nejen k dopravě mé dcery, ale i k dopravě většiny z nich i dalších 4 organizátorů, kteří se v různých týmech účastnili Tmou. Při odvozu materiálu na soustředění MaM jsme si s Marblem z týmu Paradox dali velkou rezervu, protože dle původního plánu jsme se měli do Brna přepravovat vlakem. Sraz jsme potom již nepřeplánovali. Kvůli hromadné havárii na D1 jsme získali 2 hodinové zpoždění (stihli jsme odbočit přes Jihlavu na Třebíč), a jen tak tak jsme start stihli. Nestihl jsem tedy oběd, ale což, u Sabiny jsem si objednal Sendviče.

Teď již k průběhu Tmou 8:

0)  Start týmu rozděleného na 3 slepé části byl komlpikován především tím, že každá část měla jiná pravidla hry, ale nikdo to neočekával. Start na hymnu/gong, povoleno/zakázáno telefonování. Bohužel, různá pravidla evokovala různé strategie. Já jsem mohl telefonovat a startovat s hymnou. Proto jsem zavolal na poslední volané číslo, že se sejdem 50 metrů vpravo od repráku (u repráku jsem očekával hromadění většiny týmů). Bohužel poslední volané číslo souviselo s logistikou okolo MaM. Na dotaz z druhé strany telefonu, proč mu již potřetí volám, jsem pochopil že takto to nepůjde a zamířil přímo k repráku. Tam křičela B-čka chlívtýmů a Prahor. Po čase jsem Brownovým pohybem za občasného zařvání zkoušel zbytek týmu najít a nakonec se nám to v 18:10 podařilo. Nejprve jsem se sešel s částí, která telefonovat mohla, ale spojení nám moc nepomohlo. Hlasivky přestaly sloužit až v sobotu večer, v neděli ráno ještě trochu sloužily - uvidíme na přednáškách začátkem týdne (bylo to zpestření - přednášky písemno formou, studenti nuceni k interakci mnohem intenzivněji. Na FJFI studenti nevěděli proč, ale na MFF hned usuzovali na Tmou).

1) Rozhodli jsme se luštit u auta, opouštíme Planýrku, Mirkovi se moc nelíbí, že při přesunu prohlížím šifru. Snaží se prosazovat brainstorming za každou cenu. Zde je ale korespondence 9 nápisů s 9 texty jednoznačná, měli bychom některé z textů odhalit. V autě děláme frekvenční analýzu tajenky a nacházíme přesně 26 znaků. Vzhledem k tomu, že v nápovědách se vyskytují i další znaky, je jasné, že nejde o prostou substituci. Tomáš s mobilem s přístupem na internet je stále ještě v zácpě na cestě z Prahy. Po chvíli pokusů s přáteli na telefonu se přesouváme do blízké nemocnice k internetu. Známe slova SKÁCEL, KARBONÁŘI, zjišťujeme PŘEKLADATEL a POSLEDNÍCH. Mirek předvádí koncerty na GOOGLU, počítač jeho rychlosti zdaleka nestačí. V tu chvíli odhaluji shodu na koncích slov PŘEKLADATEL a SKÁCEL a začátcích PŘEKLADATEL a POSLEDNÍCH. Uvědomuju si podobnost s cyrilicí a oznamuji znalost principu šifry. Řeckokatolické doplňuji pro kontrolu sám a luštím tajenku. Šifra se mi líbila, zvláště musím ocenit způsob zápisu diakritiky. Je 19:15. U této šifry se nám rozhodně vyplatilo, že jsme v týmu měli někoho z Brna. S přímým přístupem na internet to bylo snadné. Při znalosti místních poměrů též. Šifra extrémně zvýhodňovala (bývalé) studenty jisté střední školy, kteří dostali nápovědu 6=LAMAPADIS zcela zadarmo. Toto slovo samo osobě prozrazuje způsob šifrování a po doplnění známých půlznaků je možno šifru doluštit za pochodu. Polovina týmů takto dostala od orgů zdarma dobrých 30 minut času. Odkaz na školu by mi nevadil, ale to, že přinášela nejsilnější nápovědu bylo nedomyšlené (opravuji-vypadá to, že 6=LAMPADIS, v takovém případě to až tak jasná nápověda nebyla).

Cyrilice.JPG

2) Tomáš se prodral zácpou akorát v době doluštění první šifry. Dáváme si s ním tedy sraz na Čáře, s tím, že on po cestě vyzvedne šifru. Vyzvedává ji v 19:30. Na Čáře odbíhají mezitím Mirek se Sábou koupit nějaké pití. My s Ondrou přejdeme přes ulici k lavičce a začneme s Tomem luštit. To že to budeme muset rozbít je zřejmé hned, to že TIC-TAC budou mít různou chuť se dalo vytušit za zadání. Ochutnáváme a postupně detekujeme tři chuti. Postupně zlepšujeme systém spolupráce. Mirek se Sábou nás mezitím marně hledají na protější straně silnice. Zde opět trošku vadila nesehranost týmu - pro původní členy vzdálenost 10 metrů od místa "sraz zde" je považováno za OK. Po dobrých 15 snědených TIC-TAC zjišťujeme, že naše klasifikace tří chutí asi není správně, že jedna chuť odpovídá dvěma druhům a dvě klasifikované chuti zbylému druhu. Začínáme z druhého konce nanovo, tentokrát systematičtěji. TIC-TAC mirek dělí na čtvrtiny, o chuťových pocitech se dohadujeme. I tak jsou výsledky nejednoznačné. Evidentně závisí, kterou část TIC-TAC ochutnáváme, správná metoda je nejprve v ústech rozemlít, pak testovat. Zjišťuju, že moje chuťová čidla nejsou užitečná a raději analyzuji výsledky. Orientaci morseovky snadno odhaluje UZ, kde jsme si s dvojicí "teček" byli jisti. UZKA nám tedy vychází jasně (s použitím mírného zotavování se z chyb). Z druhého konce je jasné pouze J z nápovědy. Posíláme Toma s Ondrou pro novou šifru, že se nám tuto podařilo zničit, ale prý si máme počkat na vypršení dvouhodinového limitu. Navrhuji rozdělit se, většina půjde do Úzké, někdo počká na oficiální nápovědu. Tým příliš nesouhlasí, ale nakonec tak kolem deváté hodiny uděláme. Myslím, že jsme zde váhavostí ztratili dobrých 20 minut. Velice mne pobavil pohled na spoustu týmů, které po hodině a půl luštění stále koukali na zalepený kroužek s TIC-TAC. Za nejelegantnější považuji řešení jednoho z týmů, který přišel na to, že z řezu je možno jednotlivé druhy rozlišit pohledem.

TicTac.JPG

3) Než jsme se dočkali oficiální nápovědy, Tomáš se Sábou v 21:20 hlásí že luští další šifru. S Mirkem za nima vyrážíme, Ondra dále čeká. Skrz Svoboďák právě projíždí šalina. Nechceme ji nechat ujet a dobíháme ji. Po zorientování Mirek zjišťuje, že jedeme opačně. K displeji tak doráříme až po Ondrovi. Ondrův foťák jako kamera posloužil dobře a přesouváme se na lavičku do obchoďáku. Tam zaznamenáváme nalezaná místa do mapy a velice rychle detekujeme kružnici. Mirkovi se nechce věřit že to je vše, ale nechá se ukecat. Je 22:05. Rychlost, s jakou jsme šifru vyluštili po přesunu do obchoďáku evokuje otázku, zda jsme si ten přesun do pohodlí nemohli ušetřit. Šli jsme ale na jistotu a nechtěli jsme skončit kvůli zimě.

Display.JPG

4) Čtvrtou šifru (čtyřlístek) vyzvedáváme kolem 40 místa ve 22:30. Rozdělujeme se na 4 skupiny pátračů a hlídače. Ondra nachází první obrázek, Tomáš se ztrácí. Vyrážíme stopovat čtyřlístek, ale otočení mapy interpretujeme tak, že máme jít místo na východ na západ. Když to po pár metrech otáčíme necháváme Toma ať zkusí 5 minut pokračovat na západ, že prozkoumáme východ. Tom na západě nachází něco, co se mu zdá podobné obrázku. Nám však ne. Opět vyrážíme na východ. Pak již jde vše hladce a ve 23:22 vyzvedáváme CD. Nesehranost týmu a počáteční zabloudění Tomáše a předtím mne s Mirkem vedlo k tomu, že Sába odmítla rozdělení týmu. Vzhledem k tomu že jsme pak zvolili nesprávnou variantu, ztratili jsme další drahocenný čas (k dělení pak stejně došlo, a problémy to nepřineslo).

Ctyrlistek.JPG

5)  CD šifra byla komplikována tím, že Tomáš zapoměl vzít rozdvojku na sluchátka a nikomu se nám nechtělo vláčet repráčky. Poslouchali jsme tedy střídavě, já jsem zapisoval vyřčené dojmy. "Nezapomeňte:" jsme zkoušeli aplikovat na všechny šifry, takže letopočty byly jasné. Přesunuli jsme se do hospody. Průběžně jsme googlovali, já jsem zkoušel modulo 26 se všemi možnými posuny. Mirka napadlo opačné pořadí abecedy a DATEL byl na světě. Překlep v DEEP-BLUE/Kasparov jsme korigovali a měli řešení. Bohužel jsme pomalu opouštěli hospodu a nestihli rozjezdy v 1:00. Také jsme nehledali slovo datel ve slovníku a ztratili dost času nalezením další šifry.

CD.JPG

6) Když už najdeme datla v 1:53, vyrážím zabrat pro luštění lavičku před blízkou ubytovnou. Když se zde tým sejde, počítáme nejprve figurky, a teorie, že musí být zachována parita barev je vyvrácena. Chybějící král druhé barvy je též považován za nepřesvědčivé řešení, protože rozestavění figur na šachovnici 9x9 striktní pravidla šachu neevokuje. Přemýšlíme co se hraje na desce 9x9. Z legrace upozorňuji na Hasami šógi a Quiridor, Sába přidává Sudoku. Sudoku až tak legrační není a začínáme luštit. Luštíme 3 nezávisle (já s Tomem s šachovými figurkami, Mirek a Sába po náhradě s číclicemi), nejrychlejší je Sába, mě (s Tomem) vychází stejný výsledek. Cíl je ve 2:21 jasaný, jen pak chvíli přesvědčujeme Sábu, že půjdeme krleš.

7) Na druhý pokus se nám podaří sestoupit do dolů ve 2:50. Volba trasy se nám líbila. Na první pohled nevidíme, jak luštit, počítáme rozměry tabulky, počet černých a bílých čtverečků. Odhaduju, že volných míst je (v každém sloupci) polovina. Pak Sába navrhuje, co kdybychom nechali tetris popadat. Ověřujeme, že můj odhad že v každém sloupci je polovina volných míst byl přesný. Překreslujeme na čtverečkový papír, než dokontrolujeme uhádnutou kótu, Tomáš vyhledá optimální trasu a v 3:05 vyrážíme. Nechápeme jen tu vlnovku, v cíli je nám vysvětleno, že byla potřeba kvůli morseově abecedě.

Tetris.JPG

8) Ke kótě se rozhodujeme jít všichni, protože očekáváme postup na sever. Tomáš který je vždy mírně vpředu šifru nemůže najít, nachází ji Mirek v 3:50. Princip je jasný hned, luštění přes folii je neefektivní, Mirek zakresluje s tužkou a papírem a v 4:13 čteme polohu dalšího stanoviště. Na červenou klesáme na rozdíl od většiny ostatních týmů od východu.

9) Dostáváme se k orienťáku v 5:13. Máme 3 busoly, rozdělujeme si trasy, 4 obíhači, Sába střeží základnu. Já vyrážím na jih, bohužel minu správný průsek a tak chvíli dohledávám seník. Dorážíme tam tři, opisuju čtverec 3x3, snažím se zbytečně nevzbuzovat pozornost. Pak ještě vyzvedávám obdélník 3x4 u triangulační tyče. U Sáby se scházíme téměř současně. Texty jsou velice nápovědné, překvapuje mne, že všechno byly obdélníky 3x4, pouze to moje je čtverec. Navíc jsou texty vesměs smysluplné. Navrhuju doplnit můj čtverec smysluplně na obdélník, ale jsem přehlasován. Utíkám ke krmelci. Teď už jdu krleš, les už znám, nezabloudím, navíc svítá. Telefonuju zbylá písmena, jsou to zhruba ta, která jsem chtěl doplnit. Vracím se zpět a tým stále ještě neluští. Prolítneme znovu texty nápověd a navrhuji, jaký výpočet by bylo vhodné provést. Myšlenka se ostatním líbí, kontrolujeme to na 2 kalkulačkách a v 6:42 vyrážíme dál. Škoda, že tým mezitím, než jsem došel pro ta 3 písmenka nespočítal oněch 9 písmen, mohli jsme dost času ušetřit.

Orientak.JPG

10) K lávce u obory sestupujeme opět zvrchu v 7:21. Brainstorming dochází ke dvěma rozporuplným závěrům. Vypadá to na permutační šifru/frekvenčně některá písmena nesouhlasí. Rozhodneme se udělat frekvenční analýzu, volíme metodu, při níž je ihned vidět, že písmena jsou v slovech téměř abecedně. Pouze první písmeno vyčuhuje. Bohužel si to nespojíme ihned s výsledky brainstormingu a zkoušíme varianty s grafickou šifrou. Jsou pádné důvody pro to, aby o grafickou šifru nešlo. Brzy naštěstí Mirek odděluje zrno od plev a slova dělíme na první písmeno a zbytek. Přesmyčky zvládáme rychle, všude samá kráva. Já mezitím zkouším (blaise) přičítat KRÁVU. Odečítání je hned druhou možností. Vyrážíme v 7:55. Během cesty Tomáš organizuje dovoz snídaně na další postupné stanoviště. Budu to potřebovat, žaludek hlásí, že 3 sendviče a jeden rohlík za 24 hodin je málo. Po cestě ještě rozdáváme kousky čokolády.

Krava.JPG

11) Mirek nechce ztrácet čas snídaní a dobrovolně odbíhá pro zadání šifry, vyzvedává jej v 8:32. My mezitím snídáme. Na luštění šifry se vrhnu se Sábou, ale Mirek se nechce nechat odehnat k snídani a luští též. To že trasa tečky neodchází z vyznačeného čtverce kontroluji nejdřív. Kreslím to ale velice nepřehledně. Mirek to překreslí ještě jednou tak, aby bylo vidět odkud kam trasa pokračuje v kříženích. Průchod či zastavení v písmenkách nedává smysluplný text, Mirek prosazuje posouvání kostiček. Teorii podporuje fakt, že písmenka jsou na kostičkách. Jen chviličku váháme, zda tlačit vše před sebou dle pohybu tečky, ale první pokus dává smysluplný výsledek. BRANA OHRADY OKOLO. Končíme snídani, Sába tvrdí, že ví kam jdeme, je 8:57. Když ujdeme 200 metrů, přestáváme si být jisti oborou vzdálenou 2 km, že by byla až tak moc okolo. Netušíme kam jít, tak Tomáš běží napřed a my hledáme na zadání ostatních šifer nápovědy. Marně. Tomáš hlásí, že u koní nic není ať luštíme dál. Necháváme jej dál hledat v okolí a zamýšlíme se nad užitečností jednotlivých pohybů tečky a nad tím, zda není možno nějak pokračovat v šoupání. To druhé nikam nevede, ale závěrečné pohyby, které pouze posunuli kámen v rámci jednoho řádku, aniž by se změnil text tajenky jsou podezřelé. V tu chvíli (9:48) ale Tomáš hlásí, že správnou bránu našel. Balíme a spěcháme za ním (Věřím, že bychom to doluštili, ale mapové značky nás napadají s velikým zpožděním).

Kostky.JPG

12) Když dorazíme k Tomášovi, má již sepsané tahy partie a má je i zaznamenané do "šachovnice 12x12". Všímáme si nepřirozených mezer, je jich 11. Počítáme slova, je jich 144. Kontrola naznačuje, že jich bude 12 mezi nepřirozenými mezerami. Začínáme číst tajenku dle tahů hráčů, já dle šachových konvencí, Mirek dle křížovkových konvencí číslování. Mirkovi vychází smysluplný text a vyrážíme v 10:27 na autobus.

Piskvorky.JPG

13) Na autobus čekáme 10 minut, v něm pak zazmatkujeme při vystupování, kdy Sába zpochybní Tomášův pokyn k vystoupení. Běžíme pak zastávku zpět pěšky. Rozdělujeme se na běžce pro šifru a nosiče. Tomáš se Sábou nosí, zbylí tři běžíme pro šifru. V 11:16 vyzvedáváme šifru. Se šifrou se vracíme zpět k nosičům a snažíme se něco za pochodu vyluštit. Předpokládáme, že Prahory jsou již dávno v cíli vzhledem k tomu, že měli zhruba pětihodinový náskok. Proto se stahujeme k autobusu a plánujeme cestu do Brna. Pokud bychom šifru rychle vyluštili, jdeme dál. Dostali jsme se k tomu, že jsme každý nakreslili, co si myslíme o těch obrázcích, ale nevšimli jsme si zatím ani toho, co naznačoval poslední odstavec. Přesunuli jsme se do Brna a čekali 5 minut, zda dostaneme zprávu o konci hry. Stalo se tak a mohli jsme rozbalit záchrannou obálku. Pokud bychom dostali SMS, že hra ještě trvá, věřím, že by nám to vlilo energii poprat se se šifrou lépe. Nejhorší by bylo nedostat SMS vůbec.

Galerie.JPG

Závěr

Bylo to mé první Tmou, první Tmou týmu s názvem "Opravte to". Nikde jsme vyloženě nepropadli. Pokud bychom jako tým byli více sehraní, mohli bychom mít určitě o 2 hodiny lepší čas. Spoustu času jsme strávili diskusemi typu rozdělit/nerozdělit, vyrazit/doluštit. Neměli jsme přesně rozdělené role (chyběl hlavně slovníkář). Role mapování v terénu se ujal Tomáš. Možná kdyby kostičkovou šifru luštil s námi, všiml by si mapové značky. Každopádně děkuji týmu, mám pocit, že do řešení šifer jsme se zapojili víceméně rovnocenně (Mirek asi trošku víc než já ...), Ondra si to vynahradil na devítce s buzolou. Šel jsem do toho po zkušenostech ze Svíček víc na jistotu, bál jsem se zakysnutí. Proto jsem se zbalil do velkého batohu místo do malého (karimatka, spacák). I to mělo vliv na rychlost našich přesunů. Po přečtení reportáže Martiny z Prahor tohoto rozhodnutí nelituji. Oni šli nalehko na rychlost a u jediné šifry vyžadující zhruba hodinu na vyluštění je dohnal mráz. Jsme pomalejší než Prahory (zatím), takže by nás mráz dohnal rychleji. Jak poznamenal Mirek, velkou chybou byla i neznalost jízdních řádů. Optimalizace přesunů v síti MHD se nám příliš nezdařila. Celodenní jízdenku jsme téměř neprojeli.

Konec.JPG

Co dodat? Asi hlavně veliké poděkování orgům. Škoda, že jsme nedošli do cíle, ale zkušenosti jsme určitě získali. Počasí vyšlo skvěle. Až po skončení začalo OSUDově pršet.

Opravte to

Vladan

P.S.: FishFillets … Teď po Tmou8 jsem se konečně zase dostal na chvili k rybičkám, vyluštil jsem si předposlední koncovou místnost.

Fillets 15.11.2006stav luštění fillets k 15.11.2006