Textová část bakalářské a diplomové práce

Co je obsahem bakalářské práce? Jaká má být struktura textové části klasifikační práce?

Nejprve si přečtete oficiální návody na MFF UK, kde najdete šablony v LaTeXu. Další obecné rady k psaní odborných textů najdete například na stránkách Martina Mareše. Zde se zaměříme na podrobnější informace k pracím v oblasti optimalizace a AI.

Pokud máte vybraný ročníkový projekt v AI, tak je přirozené navazovat v bakalářské práci. V ročníkovém projektu naprogramujete vhodné algoritmy nebo využijete existujících knihoven. Tyto algoritmy vyzkoušíte a porovnáte na nějakých datasetech. Textové části práci popíšete použité algoritmy a výsledky experimentů.

Obvyklá struktura textové části práce v AI je následující.

  • Úvod: seznamení čtenáře se studovaným problémem, motivací k jeho studiu, související literatura a vlastní přínos práce
  • Přesný popis studovaného problému
  • Popis existujících algoritmů použitých v práci: Vlastními slovy popíšete metody, které jste našli v literatuře a použili je v práci (například jak fungují evoluční algoritmy).
  • Vaše modifikace algoritmů pro studovaný problém: Jestliže v práci používáte evoluční algoritmy, tak uvedete, jak jste zakódovali jedince, počítali fitness, upravili operátory mutace a křížení.
  • Jakým způsobem jste získali testovací data.
  • Výsledky experimentů: Srovnáním různých algoritmů zjistíte, že jeden algoritmus je lepší na menších datech, druhý na větších, třetí rychle skončí a čtvrtému dlouho trvá, než začne dávat rozumná řešení, ale časem dá nejlepší výsledek.
  • Závěr: Shrnutí práce a možnosti dalšího rozšíření.
  • Příloha (Appendix): Uživatelská a programátorská dokumentace
Přesné rozdělení do kapitol doporučuji konzultovat s vedoucím. Pokud jste k testování použili datasety z Internetu, tak stačí uvést odkaz na zdroj, na což není nutné mít samostatnou kapitolu.

Jak matematicky popsat studovaný problém, algoritmy a výsledky experimentů? Především doporučuji přečíst několik vědeckých článků v impaktovaných žurnálech. Při čtení se soustřeďte nejen na odborný obsah, ale i na použité jazykové nástroje. Samozřejmě nemůžete doslovně opisovat text, ale můžete využít matematických nástrojů k popisu problémů a algoritmů. Zejména nemá smysl vymýšlet vlastní terminologii a značení, protože by tím text byl jen hůře čitelný.